ATATÜRK’Ü ANMAK VE ANLAMAK

  • 11 Kasım 2018
  • 471 kez görüntülendi.
ATATÜRK’Ü ANMAK VE ANLAMAK

Türk Ulusunun yok edilmek istendiği günlerde adı duyulmaya başladı Mustafa Kemal’in. Adım adım yol aldı askeri dehası ışık oldu Anadolu aydınlanmasına. Türk Ulusu geri bırakılmış, yokluk ve sefalet içindedir. Hastalıklar kırıp geçiriyor Anadolu halkını. Öyle ki uygarlık hiç yanaşmamış Anadolu’ya.  Bu günlerde göründü Anadolu’da Mustafa Kemal. İşi zordu. Yolları yokuştu. Yolları taşlı, dikenli yollardı. İlk aşamada, yani 1918 ile 1922 yılları arasında zorlu savaşlardan, manevralardan geçerek yurdu işgal eden düşmana, arkalarında olanları da eklersek düşmanlara gereken dersleri vererek, savaşmış onları yurttan kovarak, denize dökmüştür.

Arkasından Misak-ı  Milli sınırları içinde Türk devletini, Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Yurtta sulh, dünyada sulh diyerek, savaştığı ülkelerle de dostluklar kurmayı başarmıştır. Devlet adamları O’nun ayaklarına gelmeye başlamışlardır. Böyle bir Cumhuriyet gerçekleştirdi Atatürk.

Amaçları arasında ulusunu uygarlık bağları ile çağdaşlaşma yolunda ilerletmeye yönelmiştir. Bu nedenle fabrikalar açtı. Üretim seferberliği ilan edildi. Yerli mallara ağırlık verildi. Okullarımızda yerli mallar haftası kutladık.  Günümüzde yerli mallar haftasını kutlayacak ürün kalmadı, onların yerini ithal ürünler aldı.

Uçak fabrikası kurdu, üretilen uçaklar yurt dışına satılmaya başladı. Çünkü “İstikbal göklerdedir” diyordu. Uygarlık adımlarını atarken hem Osmanlının borçlarını ödedi, hem de üretim yapacak sanayi kuruluşları oluşturdu. Fabrikalar kurdu.

Cumhuriyetin sonucu oluşan bu gelişmelerin arkasından toplumun sosyal alanda gelişmesini sağlayan atılımlar da gerçekleştirildi. Medeni hukukla aile yaşamı düzene sokuldu. Kadınlara eşitlik ilkesi getirildi. Seçme seçilme hakkı verildi.

Kıyafet ve şapka yasaları ile uygarlık yolunun belirleyici adımları atıldı. Harf devrimi özellikle halkın okuma yazmayı daha çabuk öğrenmesi için atılan dev adımlardan biri idi. Halk okuyacak, aydınlanacak, bilim insanları yetişecekti. Yetişti bilim insanlarımız, kurulan üniversitelerimizle bu bilim insanlarına yenileri eklendi.  Büyüdü, alevlendi aydınlanma ışığımız. Çağdaş uygarlık yolunda adımlar atmaya başladık. Daima ileri ilkesiyle yol almayı sürdürdük.  Çünkü;

“Büyük düşündü Atatürk

Çok büyük adımlar attı

Hızı damarlarındaki asil kandı

Bilmedi “gaflet ve dalalet”

Işık oldu, bayrak oldu

Kurdu yüce Cumhuriyeti.

Düşünmedik bizler,

Bilgi üretmedik

Öykündük başkalarına

Atamadık büyük adımlar

Sahiplenemedik, kollayamadık,

Tümden sarılamadık Misak-ı Milliye.”

Oysa ödün vermeseydik ilkelerinden, yolundan gitseydik eğer, oy peşinde koşmasaydık, daha çok yol alırdık. Gönüllerimizde hız olurdu, coşku ve de özlü bir duygu olurdu içimizde. Bizi kimse durduramazdı, yan bakamazdı kimseler bize.

Tembel olduk, çalışmaz olduk, üretmez olduk. Sonucu buydu ülke ürünlerini göz ardı etmenin, zararı çoktu. Sonuçta ithal ürünlere muhtaç olduk.

Dileğim; Atatürk yolunun yeniden yolumuz olmasıdır.

Mehmet Erbil

www.mehmet-erbil.tr.gg

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ