ADIYAMAN’DA BİR “OTO GARGARA”

  • 16 Temmuz 2015
  • 2.474 kez görüntülendi.
ADIYAMAN’DA BİR “OTO GARGARA”

Yazımın başlığı sizi şaşırtmış olabilir. Şaşırmayın lütfen. Şehir otogarımızın yeri,  benim açımdan bir garabet konusu olmanın çok ötesine geçmiştir.

Belediye başkanı Hüsrev Kutlu’nun facebook hesabından”OTGAR KONUSUNU KAPATIYORUZ.” başlıklı bir açıklama yayınladı. Bu açıklamasında;
“1- Halkın % 52 si otogar yanlış yerde olsa da bir kere yapılmış, kullanalım diyor. Bizde taşımaktan vazgeçtik.

2- Otogarın 24 milyon bina maliyeti var. 10 milyon arsa Değeri var. 34 milyon vereni de zaten bulamadık. Bu sebeple Otogarı yerinde kalıyor.” dedi.

Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’nun facebook hesabından yaptığı açıklama okuduğunuz minvaldedir. Bu iki maddelik açıklamada görülen imla hatalarını bir tarafa koyarsak, trajikomik bir durumla karşı karşıya olduğumuzu ve iktidar partisinin iki dönem milletvekilliğini yapmış olmasının siyaseten dayanılmaz hafifliğini umarım sizlerde benim kadar görüyorsunuzdur.

Beyefendi,  iktidar partisinden belediye başkanı olduğunu dikkate almadan yaptığı bu sorumsuz ve tuhaf açıklama ile memleketimizin başında dolanan garabeti ve akıl tutulmasını savuşturabileceğini düşünüyor olabilir.

Belediye başkanının ruh hali, bana savunma mekanizmaları arasında yeralan yansıtma mekanizmasını hatırlattı.Bu mekanizmada kişi,içinde bulunduğu durumu ya başkalarını suçlayarak ya da kendinde bulunan eksikliği ve kabahati başkalarında göstererek aşmaya çalışır. Yansıtma mekanizmasının bilimsel izahı ile zaman kaybetmeden  otogar konusunda aklıma takılan soruları tek tek yazmak  istiyorum.

1. Otogar’ın yapılacağı yerin fizilibilite çalışması hangi firma tarafından yapıldı?

2. Adıyaman Otogarı’nın bu şekilde ve bilinen yere yapılmasına, belediye meclisinde hangi partinin  meclis üyeleri oy verdi?

3. Otogarın satışından vazgeçilince yaklaşık 10 milyon TL lik ‘fazla ödeme’ kime fatura edilmiş oldu?

4. Malum arazi üzerine şehir otogarı yapılacak diye o noktayı bilinçli bir biçimde seçenlerin ‘arazi kapma’ yarışı böylece bitmiş mi oldu?

5. Otogarın satış kararından vazgeçilmesinde belirleyici olan etken, halkın tepkisi mi yoksa orada arazi sahibi olanların tepkisi mi?

6. Halkın tepkisi derken neyi kastettiğimi düşündünüzmü bilemem,fakat o tepkiler, eksi yönetimin kar hanesine yazıldığına göre, otogarın satışına karşı tepkiyi örgütleyenler otogardan nemalanacak olan  kişi ya da kişiler olabilir mi(?) diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

7. Hüsrev Kutlu, karşısına çıkan ilk sorunda yine eski yönetime 1-0 yenilmiş olmuyor mu? ( Sanki eski yönetim ve belediye başkanı AKP den değildi.)

8. Otogarın çevresinde kimlerin arazi sahibi olduğu, bunların içinde milletvekillerinin ve eski belediye yöneticilerinin ne kadarının ne oranda arazi sahibi olduğunu bilen var mı?

Soruları uzatmak mümkün. Ancak sorular, ilgili kişi ya da kurumlar tarafından muhatap alındığında bir  anlam kazanırlar.

Sözün kısası makbüldür derler. Bende sözümü, 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlere gönderme yaparak bitirmek istiyorum. 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde TKP’li Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli’nin Ovacık ilçesine belediye başkanı olarak seçilmişti. Ovacık halkı yaşadıkları bu durumu “Bugüne kadar sosyalist düşünüp kapitalist yaşıyorduk. Artık düşündüğümüz gibi yaşayacağız.” diyerek özetlemişlerdi. Hüsrev Kutlu’nun sosyalist bir dünya görüşüne olmadığını biliyorum fakat belediye başkanımızın ve Adıyamanlıların Ovacık halkının bu sözlerinden ders almaları gerekmez mi? Dinin bu kadar prim yaptığı bu memlekette müslüman gibi düşünüp müslüman gibi  yaşamak o kadar zor olmasa gerek.

Not: Yazımda kullandığım 3.,4., 5., 6., 7. ve 8. sorular Açılay Bozyılan’a aittir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ