ADIYAMAN KİME TEŞEKKÜR ETSİN

  • 12 Ekim 2016
  • 31.916 kez görüntülendi.
ADIYAMAN KİME TEŞEKKÜR ETSİN

Lamı cimi yok ilimiz tarım kenti. Ne kadar sanayi lafı etsek te boş. Bu nedenle tarım kenti olduğumuzu kabul edip yatırımlarımızı ve önlemlerimizi ona göre yapmak zorundayız. Ama ne yazık ki bu ülkede tarım kesimini hesaba alan yok, hele ilimizde ise Suriyeli kadar değerimiz yok.

Geleneksel tarımın dışına çıkma cesareti gösteren birkaç kişi dışında övünülecek bir yanımız yok. Bu tablo içerisinde farklılığını hissettiren bir firma olarak OLGUN TARIM ı kutlamak gerek. Zira sertifikalı tohum üretiminde Nohut ve Mercimekte Türkiye birincisi, arpada üçüncü, buğdayda ise Türkiye yedincisi olan bu firma 56 ile sertifikalı tohum gönderiyor. Ayrıca Cezayir, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Romanya ya tohum ihraç ediyor.

Bir önemli not daha Türkiye’de yetişen Mercimek ve Nohut tohum üretiminin %80 i Adıyaman da üretiliyor.

Şimdi Adıyaman genelinden Besni özeline inelim. Besni geçmişinden gelen yapısıyla tarım sektöründe her zaman öncü rolü oynamıştır. Çok değil 30-35 yıl öncesinde Besnililer Adıyaman ve Urfa da çiftçilik yaparak bu özelliklerini kullanırlardı. Besni bu özelliklerinin yanı sıra iklim ve coğrafi koşullarının uygun olmasının da yardımıyla geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Besni’de yetişen ürünleri şöyle sıralayabiliriz: Buğday, Arpa, Mısır, Çeltik, Nohut, Mercimek, Tütün, Yonca, Fiğ, Pamuk, Patates, Yerfıstığı, Susam, Ayçiçeği, Armut, Elma, Erik, Kaysı, Kiraz, Şeftali, Zeytin, Antepfıstığı, Ceviz, Badem, İncir, Dut, Nar, Üzüm, Trabzonhurması, Soğan, Biber, Domates, Salatalık, Kabak, Karpuz, Kavun, Patlıcan, Sarımsak, Lahana, Marul, Maydanoz.

Bu kadar uzun girişten sonra gelelim asıl meseleye. Devlet yeni bir uygulama olarak tarımda üretim havzaları oluşturdu. Desteklemeleri bu politikalar çerçevesinde belirliyor. Geçen ay açıklanan destekleme kapsamına alınacak ürünler listesi de açıklandı. Bu listede nohut üretiminde Besni kapsam dışında bırakılmıştı. Gerger, Gölbaşı, Kâhta, Merkez, Samsat, Sincik, Tut ilçelerinde nohut üretimine destek verilmiş, üretimin en çok olduğu ilçelerden birisi olan Besni ise listeden çıkarılmıştı.

Bizim hep övündüğümüz, ama sesine uyku kaçmış, üzerine ölü toprağı serpilmiş Besni’den hiçbir tepki çıkmadı. Sivil ve resmi tarımsal örgütler, siyasi partiler duymadılar, ilgilenmediler, sesleri cılız kaldı.

Çok şükür sorun çözüldü. Bu konuda duyarlı davranıp mücadele veren Olgun Tarımın dışında, sorumluluk alıp yanlışın düzeltilmesinde en çok emeği geçen Tarım İl Müdürü ADİL ALAN ve Bitkisel Üretim Genel Müdürü MESUT AKDAMAR beye sonsuz teşekkürler. Bu ülkeye sorumsuz siyasetçiler değil, sorumlu idareciler gerek.

 

ASIM ÖCAL

12 -10 – 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ