AB ile Yunanistan Arasında Çetin Pazarlık

AB ile Yunanistan Arasında Çetin Pazarlık

Burdaki sorun şu, Trojka denilenn üçlü, (Avrupa Komusyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’ den oluşuyor) bu üçlü Komusyonu ‘ nun yeni seçilmiş Hükümete önceki Hükümetle yapılan anlaşmaların bire bir uyğulanmasını dayatması. SYRIZA ise kendisinin bu dayatmalara karşı olduğu için seçildiğini ve bu dayatmaları kabul etmeyeceğini bu üçlü Trojkaya bildirmesi.

Kısaca bu dayatmaların ne olduğuna bakmak gerekirse, neden SYRIZ’NIN bu dayatmaları kabul etmeyeceğini daha iyi anlarız!

- Liman ve Hava şirketlerinin özeleştirilmesi
- Yarı yarıya düşmüş olan Emekli Maşının daha aşağıya çekilmesi
- Bitmiş olan Sağlık hizmetlerinde kesinti
- Katma değer vergisinin tüm ürünler için yükseltilmesi
- ve, ve ve…

Tabiki yukarıda belirtiklerim hergün gazetelerde konu olan konular. Hükümet’ den istenilen başka taleblerde var. Bundan bir hafta önce Çipras ve Varifakos bir açıklama yaptı, “bundan sonra herhanği bir yeni teklif sunmayacağız, tekliflerimiz üçlü Komisyonun elinde. Bizden istenilen tamaman boyun eğmek, biz onun için seçilmedik,” diyerek görüşmeleri durdurdular.

Şimdi Pazaertesi yapılacak zirvede nasıl bir sonuç çıkacağı Merak konusu.
Bu arada tabiki Yunan Hükümeti herşeyi göz önünü almış gibi görünüyor ve kendisini ona göre konumlandırıyor. 
Bunlardan birtanesi Bankalardan para çekilmesini önlememesi. Bu ilk etap’da Yunan Devletinin zararına gibi görülsede esasında öyle değil. Yunan Devletinin borcuna diğer AB ülkeleri ekonomik güçüne göre Kefil, sadece Almanya %27 sine Kefil. Bu durumda neden Merkel’ in böyle bir çarıda bulunuyor olması daha iyi anlaşılıyor.

Ikinci adım ise Rusya kozu. Cuma günü Türkiyeyi de ilğilendiren Gaz anlaşması için ön anlaşma yapıldı. Bu anlaşmaya göre Rusya Karadeniz ve Türkiye üzerinden Yunanistana Gaz bağlantısı yapacak. Bu Gaz Yunanistan üzerinden Güney Avrupaya dağıtılacak, böylelikle Putin bir taş ile iki kuş vurmuş olacak. Bir Avrupalılar arasındaki kendisine karşı olan birlikteliği bozacak, iki Kuzey Avrupa Ülkelerinin Enerji üzerindeki Hegomenyasını kıracak.

Üçüncü konu ise BRIX Devletlerinin IMF’ ye Alternatif olarak oluşturdukları Fon. Bu Fon’ da tahminen 100 Milyar Dollar olduğu tahmin ediliyor. Bu Devletler (Rusya, Brasilya, Çin ve Güney Afrika) IMF’ ye inat olsun diye, belkide güçlerini göstermek için’ de olabilir, Yunanistanın Kredi açabilirler, görüşmeler var.

Bütün bunlar dikata alındığında, sonucu ne olacağını bilinmeyen bir macaraya kimse girmek istemiyor. Bundan dolayı kanımca Pazertesi günü bir Uzlaşma olacak. Sorun bu Uzlaşmadan kimin güçlü çıkacağı…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ